Održana tribina : „Organizacija sudstva u Republici Srbiji i nadležnosti Vrhovnog kasacionog suda“

13.05.2016.godine Novosti

Na Pravnom fakultetu 13.05.2016. godine održana je otvorena tribina na temu „Organizacija sudstva u Republici Srbiji i nadležnost Vrhovnog kasacionog suda'' . Gost predavač bila je Jelena Borovac, sudija Vrhovnog kasacionog suda.

Jelena Borovac, sudija Vrhovnog kasacionog suda diplomirala je na Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe u Novom Sadu 1977. godine, dve godine kasnije polaže pravosudni ispit. Radila je kao stručni saradnik u Osnovnom sudu udruženog rada u Novom Sadu, takođe i na funkciji sudije u Opštinskom sudu i Okružnom sudu u Novom Sadu. Na dužnost sudije Vrhovnog suda Srbije stupila je 2003. godine. Bila je član Prvog saziva Visokog saveta. Na funkciji sudije Vrhovnog kasacionog suda Srbije je od 2010. godine. Objavila je veći broj stručnih radova iz oblasti građanskog prava.
Prof. dr Milan Počuča, prodekan za nauku, kvalitet i razvoj na Pravnom fakultetu, imao je uvodnu reč u kojoj je predstavio sudiju Vrhovnog kasacionog suda, Jelenu Borovac i pozvao studente da iskoriste jedinstvenu priliku da postave pitanja sudiji.
Jelena Borovac, sudija Vrhovnog kasacionog suda, otpočela je svoje izlaganje predstavljanjem vrsta sudova po nadležnosti. Pored toga, sudija je iznela i podatke o broju studova kako opšte, tako i posebne nadležnosti. Na sednici Visokog saveta sudstva održanoj 13. oktobra 2015. godine doneta je odluka o broju sudija u sudovima, kako navodi sudija Jelena Borovac. Prvi osnovni sud u Beogradu treba da ima 153 sudija, dok na primer Osnovni sud u Novom Sadu broji 108 sudija. Ukupan broj sudija u Republici Srbiji treba da bude 3.063. Prema rečima Jelene Borovac: ,,Republika Srbija po preopterećenosti sudova može samo da se poredi sa Austrijom''. Tokom predavanje predstavljena je i organizacija Vrhovnog kasacionog suda, koja broji ukupno 250 zaposlenih.. Takođe, bilo je reči i o vanrednim pravnim lekovima: reviziji, zahtevu za preispitivanje pravosnažne presude i ponavljanju postupka.
Sudija Vrhovnog kasacionog suda Jelena Borovac, osvrnula se na trenutnu situaciju mladih ljudi u zemlji, konkretno pravnika početnika, koji su prinuđeni da posle završenih studija stiču prvo radno iskustvo u struci, volontirajući. Oštro se protivi ovakvom načinu uvođenja mladih ljudi u praksu, jer ,,Volonter za godinu dana ne uđe u sudnicu, što je nedopustivo'', kako navodi. Jelena Borovac je istakla: ,,Sudija mora da radi na sebi, da bi ga drugi poštovali'' , dok se opšte obrazovanje podrazumeva kao neophodno u obavljanju sudijskog posla. Na kraju iscrpnog predavanja usledila su pitanja studenata i asistenata, gde se izdvaja pitanje studenta o korumpiranosti sudija u Republici Srbiji i dostojnim platama ovakve funkcije. Sudija Vrhovnog kasacionog suda odgovara: ,,Plate ne smeju da budu razlog za korumpiranost. Ko se odluči za funkciju sudije, neće zaraditi više, u suprotnom neka se okrene advokaturi'', navodi sudija Vrhovnog kasacionog suda. ,,Danas su mnogi poslovi devalvirani, samim tim i sudijski....to je zanimanje koje mora pošteno da se radi'', navodi sudija Vrhovnog kasacionog suda. Dalje napominje da stručnost sudije ne može da nadomesti manjak poštenja koje je od ključnog značaja u ovom poslu. ,,Pametan, stručan sudija koji nije pošten, to je najopasnije za ovu profesiju '', završava sudija Vrhovnog kasaciong suda, Jelena Borovac.
Pravni fakultet za privredu i pravosuđe u Novom Sadu organizacijom ovakvih tribina nastoji da studentima približi praktičnu primenu prva i upozna ih sa svim izazovima sa kojma se mogu susresti tokom karijere, čime ih motiviše da permanentno rade na sebi i ulažu u svoje znanje i veštine.