Primeri iz advokatske prakse

27.03.2015.godine Novosti

Dana 24. Marta 2015. g. studentima treće godine Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe u Novom Sadu, predavanje je održao Petar Cvetković, MA advokat u Novom Sadu

i student doktorskih studija na Univerzitetu Privredna akademija u Novom Sadu. Predavanje je održano u okviru vežbi iz predmeta: Krivično procesno pravo. Cilj susreta bio je da se studentima približi advokatska profesija iz ugla branioca, kao i da se porazgovara o merama za obezbeđenje prisustva okrivljenog, o merama za nesmetano vođenje postupka, a pre svega o meri pritvora kao i alternativnim merama poput mere zabrane napuštanja stana tzv. kućnog pritvora. Studenti su mogli da vide kako izgledaju rešenja o ukidanju pritvora, odluke kojima se ukidaju rešenja, primerci žalbi branioca na odluke o pritvoru. Takođe, bilo je reči i o sporazumu o priznanju krivičnog dela kao i o njegovim prednostima i manama. Studentima je ponuđeno da u dogovoru sa predmetnim asistentom posete advokatsku kancelariju Cvetković, kako bi i sami mogli da praktičnim radom ,zajedno sa advokatom, primene znanja koja su stekli tokom predavanja i vežbi, a sve u vezi sa temama o kojima je bilo reči. Prisustvo advokata studentima je pružilo priliku da postavljaju čitav niz pitanja koja se tiču kako njihove dalje karijere tako i strategije koju bi mogli primenjivati tokom pripreme za polagenje pravosudnog ispita. A zatim se pokrenula diskusija oko dileme u vezi sa tim da li izabrati put advokatskog pripravnika koji vodi ka advokaturi, ili opet sa druge strane budućnost graditi u profesiji sličnoj ili različitoj od advokatske profesije.