Ambasador Meksika otvorio Međunarodnu letnju školu na Univerzitetu Privredna akademija

15.06.2015.godine Novosti

Posle ovogodišnjih gostovanja: ambasadora SAD u Republici Srbiji,ambasadora Republike Hrvatske u Republici Srbiji, ambasadorke Republike Francuske u Republici Srbiji, na Univerzitetu Privredna akademija 10.juna 2015. predavanje je održao ambasador Meksika u Srbiji, njegova ekselencija José Evaristo Ramón Xilotl Ramírez.

Povod gostovanja meksičkog ambasadora bilo je otvaranje Međunarodne letnje škole, u organizaciji Univerziteta Privredna akademija i Fakulteta za ekonomiju i inženjerski menadžment, a koju pohađaju studenti Univerziteta Tecnologico de Monterrey iz Meksika. Pre početka predavanja prisutne su pozdravili  predsednica Saveta Univerziteta Privredna akademija u Novom Sadu prof. dr Marijana Carić, dekan Fakulteta za ekonomiju i inženjerski menadžment, prof. dr Dragan Soleša i prof. dr Dejan Mihailović, profesor FIMEK-a i Univerziteta Monterrey iz Meksika.

Prof. dr Marijana Carić, izjavila je: “Već godinama unazad podižemo kvalitet našeg obrazovanja, što podrazumeva i proces njegove održivosti koji se odnosi i na ekonomiju, pravo i menadžment. Saradnja na međunarodnom nivou jedan je od prioriteta fakulteta. Danas smo predstavili projekat međunarodne razmene studenata i International Summer School, koja omogućava dolazak studenata iz Meksika kod nas.“

Prof. dr Dragan Soleša, dekan Fakulteta za ekonomiju i inženjerski menadžment poželeo je dobrodošlicu ambasadoru Meksika na Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment. „Na ovaj način mi nastojimo da unapređujemo internacionalnu saradnju, razmenu studenata i otvorimo jednu novu epohu u razvoju visokog obrazovanja u gradu Novom Sadu, a i u istoriji razvoja našeg Fakulteta“

Međunarodna letnja škola (International Summer School) nastala je zahvaljujući posebnom angažovanju dr Dejana Mihailovića, profesora na Fimek-u i Univerzitetu Monterrey iz Meksika i doc. dr Dragana Ilića, prodekana za međunarodnu saradnju na Fakultetu za ekonomiju i inženjerski menadžment. Prof. dr Dejan Mihailović, profesor na FIMEK-u i Univerzitetu Tecnologico de Monterrey je u svom izlaganju govorio o Srbiji i Meksiku kao dvema geografski udaljenim zemljama, ali i sličnim, kako u istorijskom kontekstu, tako i u kontekstu mentaliteta, navika u ishrani, muzici, temperamentu, srdačnosti, ljubaznosti. „Ne insistiramo na kvantitetu već da se naprave prvi koraci, da se međunarodna razmena ne svede na dolazak i odlazak studenata već da uključi istraživačke projekte, profesore koji će moći da gostuju na meksičkim univerzitetima, da pozovemo profesore iz Meksika da gostuju kod nas, da se napravi saradnja i u oblasti objavljivanju naučnih radova i publikacija, istraživačkih projekata - rekao je dr Mihailović.

Nakon njihovog obraćanja ambasador Meksika, njegova ekselencija José Evaristo Ramón Xilotl Ramírez pozdravio je sve prisutne i uputio zahvalnost za srdačnu dobrodošlicu svim predstavnicima Univerziteta i FIMEK-a. „Prijatno sam iznenađen posetom naših mladih studenata Srbiji, Novom Sadu i FIMEK-u i uveren sam da će uz lepe uspomene u Meksiko poneti i dragocena znanja. U Novi Sad je uvek lepo doći, zbog kulture i značaja vašeg grada u Srbiji. Najbolјa potvrda tome je što Toluka, grad u mojoj zemlјi, želi da se pobratimi sa Novim Sadom. “  Nakon toga otpočeo je jednočasovno predavanje na temu  odnosa između Srbije i Meksika a koji datiraju još sa početka 20.veka. Dobri diplomatski odnosi gradili su se tokom decenijske saradnje i varirali u zavisnosti od međunarodnih političkih prilika. Sličnost ove dve zemlje ogledala se i u izboru neutralnog odnosa prema drugim zemljama za vreme bipolarne podele sveta. Otvaranje meksičke ambasade i uspostavljanje najvišeg nivoa diplomatskih odnosa u vidu postavljanja ambasadora predstavljalo je u ovoj saradnji dveju zemalja simbol naklonosti. Kulturno zbližavanje kroz razne vidove umetnosti učinilo je da danas ove dve zemlje imaju dobru osnovu za dalje proširenje saradnje i na ekonomskom i na političkom nivou.